Broumovsko-tichý kraj pastvin a barokní zbožnosti

22. listopadu 2017 v 18:17
Před tisícem let vládl této krajině rozsáhlý, těžko prostupný prales. Do této liduprázdné pustiny povolal král Přemysl Otakar mnichy benediktiny z Břevnovského kláštera.
Benediktini, věrní svému heslu Ora et labora - Modli se a pracuj, po staletí jim svěřenou oblast vzdělávali, až ji proměnili k obrazu svému:
Víra a zbožnost je do této krajiny pevně vkořeněna. Její stopy nedokázalo úplně přervat ani 20. století, kdy byli němečtí starousedlíci vysídleni a do násilně vylidněného kraje se stěhovali noví lidé z mnoha světových stran.

Dodnes tu na každém kroku potkáváte pískovcová boží muka, křížky, kaple. Některé za poslední půlstoletí již jen v rozvalinách, jiné naštěstí už nově opravené a udržované.
Během krátkého údobí 1709 - 1743 vyrostlo takřka na dohled od sebe skoro desítka kostelů a kaplí. Všechny jsou připisovány Kryštofu Diezenhoferovi a jeho synovi Kiliánovi Ignácovi Diezehoferovi. Osová souměrnost, půdorysy často založené na tvaru elipsy a sochy zachycené v dramatických pózách jsou přímo esencí barokní architektury.


Nejvýznamnější z těchto staveb zůstává samotný Broumovský klášter. Měli jsme obrovské štěstí: Aniž bychom o tom dopředu věděli, probíhala právě celostátní akce Noc kostelů. Průvodce nás vedl setmělým ztichlým klášterem, v jídelně mnichů na nás čekalo symbolické minipohoštění při svíčkách, dokonce i se slzou mešního vína...Neuvěřitelné, jak taková maličkost prohloubí sílu prožitku. Pak nás vedli chodbami do hlavního chrámu a nakonec až nahoru k varhanům. Průvodce si sedl za ně, jeho prsty se rozběhly. Z měchů vzduch mocně zadul harmonií nepočítaných píšťal a velebnost naplnila naši duši.
Pak ukončil tu vzácnou chvíli víceméně řečnickou otázkou: Nechcete si někdo taky zahrát?
No ano, hádáte správně: Celá rozechvělá jsem troufale usedla za tu kaskádu klávesnic a z hloubek paměti vylovila jednoduchou krátkou skladbičku, před čtyřiceti lety na hodinách klavíru naučenou.
A tak už navždy můžu s lehce sarkastickou nadsázkou vzpomínat: "Hrála jsem na varhany v Broumovském klášteře. "
:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama