Gejza

21. listopadu 2017 v 21:17
V jednom z předchozích článků jsem se dotkla tématu nacionalismus. A zašátrala pak v paměti a ejhle - další článek je tu:

Svědčila jsem kdysi na svatbě. Druhým svědkem byl Gejza, nádherný vysoký Maďar, co k nám do Čech před pár lety přijel studovat. Tedy - píšu Maďar, ale on byl z Královského Chlmce, z oblasti jižního Slovenska, kde je početná maďarská menšina. Vlastně tak početná, že je to spíš maďarská většina, bráno podle toho, jak tam lidé mluví a kým se cítí být.
Gejza byl kultivovaný, evidentně velmi sečtělý gentleman. Protančili jsme spolu skoro celý večer. Strašně jsme si intelektuálně padli do noty, zjistili jsme, že čteme stejné autory: Čapek, Kundera, zkrátka humanisté. Povídali jsme si o literatuře, umění a ve víru tance a ideálů se vznášeli do vyšších sfér.

Blížila se půlnoc, mně hlavou táhly ještě Gejzovy přednesy básní. (V maďarštině samozřejmě, nerozuměla jsem ani slovu, ale bylo to nádherné).
Gejza mezitím dotancoval. Ač díky rodinným vinicím doma trénovaný, svatbu má svědek pořádně zapít. Seděl proti mě u stolu už trošku brunátný, když najednou se mi dlouhým pohledem zadíval do očí. Chytl mě za ruku a vydechl: "Alenko......."
Lekla jsem se, v rozpacích, co od něj přijde za vyznání:
"Alenko" (zopakoval).........................."My Maďaři stejně jednou vezmeme samopaly, a my ty Slováky všechny vystřílíme!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama